fbpx

Najczęściej zadawane pytania

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, aby móc zachować piękny i zdrowy uśmiech. Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej jest również w stanie uchronić nas przed wieloma chorobami, na przykład próchnicą czy parodontozą. Do naszego repertuaru przyzwyczajeń powinno należeć szczotkowanie zębów (najlepiej po każdym posiłku), nitkowanie ich, używanie past z fluorem (chyba, że lekarz zaleci inaczej), mycie języka i używanie płynów do płukania ust. Po takim procesie zęby powinny być czyste, nie zawierać resztek pokarmowy, dziąsła powinny być różowe a oddech świeży. Pamiętajmy, profilaktyka jest dużo mniej kosztowna niż leczenie skutków choroby!

Regularne przeglądy stanu jamy ustnej i uzębienia pomagają w profilaktyce chorób. Średnio co pół roku dorośli, jak i dzieci powinni zgłaszać się na kontrole oraz czyszczenie zębów (tzw. higienizacja, czyli scaling, piaskowanie i fluoryzacja).

Błędne jest przekonanie, że z dzieckiem trzeba wybrać się do ortodonty dopiero wtedy, gdy wyrosną mu wszystkie zęby stałe. Zęby mleczne też trzeba leczyć! Dlatego, jeśli logopeda lub pediatra nie zaleci wcześniej, na pierwszą wizytę ortodontyczną należy udać się z dzieckiem gdy ma skończone 7-8 lat.

Cały proces leczenia ortodontycznego jest długotrwały i wymagający zaangażowania ze strony lekarza, jak i samego pacjenta. Bez odpowiedniej higieny jamy ustnej i zgłaszania się na wizyty kontrolne leczenie może nie przebiegać zgodnie z planem. Jednak orientacyjny czas leczenia średnich wad zgryzu wynosi około 2 lat.

Wielu pacjentów marzy o hollywoodzkim uśmiechu bez konieczności długotrwałego noszenia aparatu ortodontycznego i jest to możliwe! Oczywiście nie przy każdej wadzie, ale niekiedy istnieje możliwość wykonania licówek kompozytowych lub porcelanowych, które tuszują delikatne wady zgryzu. W czasie kilku wizyt jesteśmy w stanie kompletnie odmienić uśmiech.

Zamki aparatu stałego są tymczasowo przyklejone na zęby pacjenta przez co mogą ulegać uszkodzeniom. Z tego powodu należy unikać twardych pokarmów, używać noża i widelca, nie odgryzać kęsów siekaczami. Dodatkowo trzeba po każdym posiłku myć zęby zwykłą szczoteczką i szczoteczką jednopęczkową oraz płukać jamę ustną płynem do płukania, aby uniknąć próchnicy. Należy być również ostrożnym przy żuciu gumy.

Tak, istnieją aparaty wkładane dla dorosłych, mają one postać półprzezroczystych nakładek, które są praktycznie niewidoczne. Dodatkowo łatwiej jest zachować higienę jamy ustnej, gdyż wyjmuje się je na czas jedzenia czy picia. Jednak trzeba być świadomym, że nie wszystkie wady zgryzu mogą być leczone takimi aparatami i o możliwości wykorzystaniu takiego typu aparatu decyduje lekarz ortodonta.