Kiedy szczotkować zęby?

Przez całe życie kazano Ci myć zęby. Rodzice, nauczyciele – wszyscy powtarzali, aby szczotkować zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty.
To bardzo ważne – to fakt. Ale bardzo możliwe, że przez całe życie robiłeś to w niewłaściwym czasie. Zaskoczony?

Skuteczność szczotkowania ma wiele wspólnego z jedzeniem. Czas pomiędzy jedzeniem, a szczotkowaniem może mieć znaczący wpływ na pielęgnację jamy ustnej. Powinien być on dostosowany do tego, co przed chwilą zjadłeś. Pokarmy i napoje o dużej zawartości węglowodanów i cukrów powodują namnażanie się w ustach bakterii, które mogą szkodzić szkliwu zębów nawet przez dwadzieścia minut po jedzeniu. W takich przypadkach najlepiej szczotkować zęby po jedzeniu tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec szkodom wyrządzonym przez wspomniane bakterie.

Sprawa ma się natomiast zupełnie inaczej z kwaśnymi produktami spożywczymi, takimi jak owoce cytrusowe, które mogą osłabiać szkliwo zębów. Jeśli szczotkujesz zęby zbyt wcześnie po spożyciu kwaśnych pokarmów, możesz w rzeczywistości spowodować większe uszkodzenie szkliwa zębów. Dlatego zawsze po zjedzeniu kwaśnych produktów odczekaj 15 do 20 minut, aż ślina „rozprawi” się z kwasami.

Jeżeli jednak nie chcesz pogubić się w tych zasadach. Najlepiej będzie zdecydować się na szczotkowanie zębów rano – przed śniadaniem i tuż przed snem. Pozwoli ci to zachować doskonałą pielęgnację jamy ustnej.
Masz dodatkowe pytania? 

Napisz do nas/ zadzwoń i umów się na konsultację do naszej kliniki. Z chęcią odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.