Chirurgia stomatologiczna Konstancin Jeziorna

Gdy konieczne okazuje się wykonanie skomplikowanych procedur dentystycznych, z pomocą najczęściej przychodzi chirurg stomatolog. W naszej klinice Ortho-Esthetica oferujemy bezbolesne zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym, m.in.: usuwanie zębów mlecznych, zębów jednokorzeniowych i wielokorzeniowych oraz zębów zatrzymanych, czyli tzw. zębów mądrości.

Chirurgia stomatologiczna łączy w sobie dwie dziedziny: stomatologię oraz chirurgię, ponieważ niektóre zabiegi stomatologiczne wymagają interwencji chirurgicznej. Specjaliści z tej dziedziny wykonują chociażby ekstrakcje zębów – nawet gdy na powierzchni został niewielki fragment, niemożliwy do wyjęcia przez stomatologa zachowawcę. Usuwają też te zęby, które się nie wyrżnęły (np. słynne, często problematyczne ósemki).

Jednak chirurdzy stomatologiczni nie zajmują się tylko problemami związanymi z zębami. W kręgu ich zainteresowań jest cała jama ustna. Są w stanie usunąć zmiany nowotworowe, a ich wiedza i umiejętności przydają się także podczas leczenia implantologicznego oraz protetycznego. Ponadto chirurg stomatologiczny może pomóc w przypadku dolegliwości bólowych oraz nieprawidłowości w obrębie połączeń kości i mięśni twarzoczaszki, a także podczas rehabilitacji po doznanym urazie.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej?

Chociaż zakres działań chirurga stomatologa jest bardzo szeroki, najczęściej wykonuje on zabiegi związane z usuwaniem zębów. Możemy wyróżnić procedury takie jak:

 • ekstrakcja zęba stałego,
 • ekstrakcja zęba mądrości,
 • ekstrakcja zęba mlecznego.

Mimo że wszystkie polegają na tym samym, czyli na wyrwaniu zęba, specjalista stosuje podczas zabiegów różne techniki – w zależności od rodzaju zęba. Dla największej liczby pacjentów najbardziej problematyczne są ósemki, które wyrzynają się jako ostatnie. Z tego względu często mają za mało miejsca i nie wybijają się całkowicie. Wówczas mówimy o zębach zatrzymanych, czyli takich, których część lub całość korony znajduje się pod powierzchnią dziąsła. To może prowadzić do stanów zapalnych, stłoczeń pozostałych zębów i powstawania wad zgryzu, co może wymagać późniejszego leczenia ortodontycznego. Z tego względu wyrwanie ósemek bywa konieczne, nawet jeśli w danej chwili nie sprawiają problemów bólowych.

Jednak chirurg stomatologiczny nie usuwa tylko ósemek. Gdy leczenie endodontyczne lub zachowawcze zębów stałych jest niemożliwe, należy wykonać ich ekstrakcję. Pozwala to zapobiec rozprzestrzenianiu się zmian chorobowych i pozbycia się uciążliwego bólu.

Usunięcie zęba jest konieczne m.in. w następujących sytuacjach:

 • zaawansowana próchnica niepoddająca się leczeniu zachowawczemu;
 • zaawansowana paradontoza;
 • przewlekłe stany zapalne tkanek okołopowierzchniowych;
 • głębokie złamania zęba.

W ramach leczenia chirurgicznego w stomatologii nie przeprowadza się tylko ekstrakcji zębów. Do procedur chirurgicznych zalicza się również m.in.:

 • dłutowanie korzeni zębów – wykonuje się je, gdy niemożliwe jest tradycyjne usunięcie zęba, np. zatrzymanego lub ze złamaną koroną;
 • resekcje wierzchołków korzeni zębów – pozwalają na uniknięcie ekstrakcji, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego;
 • hemisekcje – polegające na odcięciu części zęba z jednym korzeniem;
 • radektomie – polegające na usunięciu całego korzenia zęba.

Poza tym, w ramach chirurgii stomatologicznej wykonuje się drobne zabiegi na tkankach miękkich, takie jak np.:

 • podcięcie wędzidełek warg i języka;
 • usuwanie torbieli korzeniowych;
 • korekta kształtu dziąseł;
 • zabiegi plastyczne przygotowujące do uzupełnień protetycznych.

Jaki jest koszt leczenia chirurgicznego w stomatologii?

Pacjenci wymagający leczenia chirurgicznego mogą zapoznać się z cennikiem Ortho-Esthetica Konstancin Jeziorna. Można tam znaleźć orientacyjne koszty poszczególnych procedur. Warto jednak pamiętać, że całkowity koszt leczenia zawsze zależy od indywidualnego stanu pacjenta i zabiegów, jakie należy wykonać. W naszej klinice można umówić się na konsultację chirurgiczną, podczas której specjalista oceni stan uzębienia pacjenta i opracuje plan leczenia. Wówczas pacjent pozna całościowy kosztorys leczenia chirurgicznego.

Chirurdzy stomatolodzy - Piaseczno, Konstancin Jeziorna, Józefosław

dr Bartosz Pawłowski

Chirurgia stomatologiczna