Diagnostyka stomatologiczna w Konstancinie

Współczesna stomatologia to dzięki wykorzystywaniu zaawansowanych technologii trafne diagnozy i skuteczne leczenie. Wśród osiągnięć nauki, z jakich korzystają dentyści, koniecznie wymienić trzeba nowoczesną diagnostykę obrazową, w której wykorzystywane jest promieniowanie X. Wykonywanie takich badań diagnostycznych jak RTG zębów czy tomografia komputerowa znacząco wpływa na jakość zabiegów i ich efekty. W jaki sposób?

W stawiających na innowacje gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się cztery podstawowe procedury z zakresu obrazowej diagnostyki stomatologicznej. Skuteczna w swoim działaniu stomatologia możliwa jest dzięki takim badaniom jak tomografia komputerowa, zdjęcie cefalometryczne, rentgen zębów czy pantomogram. Na czym polegają poszczególne badania obrazowe?

Tomografia zębów

Tomografia 3D to badanie niezbędne w procesie leczenia endodontycznego, ortodontycznego czy implantologicznego. Nieoceniona jest także podczas wizyt u chirurga stomatologicznego. Wykonanie tomografii komputerowej wyposaża specjalistę w dane niezbędne do przeprowadzenia leczenia – dostarcza informacji na temat struktur zębów i kości w trójwymiarze.

RTG zęba

Pełny ogląd na pojedynczy ząb, jego struktury wewnętrzne i zewnętrzne, to wynik zdjęcia RTG. Wykorzystuje się je w gabinetach dentystycznych m.in. przed i po leczeniu kanałowym, by uzyskać informacje o budowie zęba, liczbie kanałów korzeniowych, czy wreszcie powodzeniu zabiegu. RTG zęba ujawnia także ogniska próchnicy ukryte w niewidocznych gołym okiem przestrzeniach stycznych zębów. RTG zęba pomaga także postawić diagnozę w w przypadku stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia.

Pantomogram

Zdjęcie pantomograficzne pozwala uzyskać pełen, przekrojowy obraz całej jamy ustnej pacjenta. Widoczne na nim są nie tylko struktury zębów, ale także szczegółowy obraz kości szczęki, żuchwy czy stawów skroniowo-żuchwowych. Informacje uzyskane dzięki pantomogramowi to podstawa w planowaniu i przeprowadzaniu zabiegów ortodontycznych czy implantologicznych.

Zdjęcie cefalometryczne

Badanie cefalometryczne to, innymi słowy, zdjęcie rentgenowskie czaszki wykonane w pozycji bocznej. Zdjęcie to utrwala w obrazie takie struktury jak tkanki miękkie i twarde twarzy, zatoki, podniebienie, kości i części twarzowe czaszki. Te szczegółowe informacje pozwalają na precyzyjną diagnozę wad zgryzu czy kontrolę postępów terapii ortodontycznej.

Co daje prześwietlenie zębów?

Obecnie każdy nowoczesny gabinet stomatologiczny to zarazem pracownia diagnostyki obrazowej. Lekarz dentysta, nawet najbardziej doświadczony, posiadający profesjonalny sprzęt, na podstawie wyłącznie swojej wiedzy i badania fizykalnego nie jest w stanie dogłębnie i jednoznacznie sprawdzić i ocenić stanu zębów. O ile powierzchowny wygląd koron czy błon śluzowych może być pewną wskazówką, do wnikliwej diagnozy stanów chorobowych niezbędnym jest zbadanie także niewidocznych gołym okiem miejsc – wnętrza zęba, jego korzeni czy kości. Właśnie dlatego radiologia i wysokiej jakości zdjęcia są źródłem szczegółowych i nieocenionych w procesie przywracania zdrowia zębom informacji.

Badanie RTG - najczęstsze pytania

Jeśli czeka cię zdjęcie RTG, być może zastanawia Cię kilka kwestii. Do najpopularniejszych wątpliwości należą pytania takie jak:

Diagnostyka obrazowa jest zupełnie bezbolesna. Nie ma konieczności stosowania żadnych środków znieczulających.

Zdjęcie rentgenowskie jest mało inwazyjne ze względu na niewielką, pochłanianą w jego trakcie przez organizm dawkę promieniowania, jaką wykorzystuje się do zdjęć RTG czy pantomograficznych. Przy sporadycznym stosowaniu ryzyko i szkody dla organizmu są nieznaczne. W rozrachunku zysków i strat wykonanie badania obrazowego jest lepszym rozwiązaniem, niż jego unikanie z obawy przed szkodliwym działaniem.

Rentgen zębów to szybkie badanie, do którego pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać. Na wynik nie mają wpływu żadne leki, nie obowiązuje także żadna szczególna dieta.