Fizjoterapia stomatologiczna Konstancin Jeziorna

Dolegliwości takie jak napięciowe bóle głowy rzadko są łączone przez pacjenta z problemami stomatologicznymi. Jednak coraz częściej tak właśnie jest. Uciążliwe bóle potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, szczególnie w warunkach przewlekłego stresu. Problem z nadmiernym napięciem mięśni żucia, bruksizmem czy bólami okolic głowy i twarzy pomoże rozwiązać fizjoterapeuta stomatologiczny. Na czym polega jego terapia?

Rehabilitacja stomatologiczna, inaczej zwana właśnie fizjoterapią, stanowi uzupełnienie leczenia stomatologicznego. Jeśli pacjent ma problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych czy mięśni żucia, to terapia stosowana przez fizjoterapeutę stomatologicznego może pomóc je wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć. Dzięki różnego rodzaju metodom leczenia pacjent pozbywa się napięciowych bólów głowy, twarzy, szczęki, a także może znacząco złagodzić objawy bruksizmu. Fizjoterapia stomatologiczna zakłada nieinwazyjne metody leczenia, które skupiają się najczęściej na terapii manualnej – np. różnego rodzaju masażach.

Kiedy powinno się udać do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Najogólniej mówiąc, fizjoterapeuta stomatologiczny jest w stanie pomóc w przypadku borykania się z różnego rodzaju dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia. Jest kilka charakterystycznych objawów, które wskazują, że z tymi częściami organizmu może być coś nie tak. Są to m.in.:

  • ograniczona ruchomość szczęki,
  • trzaski i bóle w trakcie przeżuwania,
  • bóle głowy o charakterze migrenowym,
  • szumy uszne,
  • bóle skroni, szczęki, zębów,
  • nadwrażliwość zębów.

Oczywiście są to dolegliwości, które mogą świadczyć o różnego rodzaju chorobach. Jednak jeśli wizyta u lekarza rodzinnego czy neurologa nie pomoże w rozwikłaniu źródła problemu, warto się udać także do gabinetu stomatologicznego. Wiele dysfunkcji może wynikać z zaburzonego działania stawów skroniowo-żuchwowych – fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże przywrócić prawidłowy i, co najważniejsze, bezbolesny stan.

Fizjoterapia w stomatologii – jak wygląda leczenie?

Fizjoterapeuta stomatologiczny stosuje różnego rodzaju techniki, mające dać ulgę pacjentowi i pomóc mu pozbyć się przykrych dolegliwości. Pierwszym etapem zawsze jest rozmowa z leczonym i identyfikacja problemów. Fizjoterapeuta ocenia napięcie mięśni, stan całej postawy pacjenta – bardzo często nie skupia się jedynie na okolicach twarzy, ale sprawdza również rejon barków, kręgosłupa, a nawet miednicy. Zdarza się, że zleca też dodatkowe badania diagnostyczne. Wszystko po to, by móc pomóc w sposób kompleksowy i skuteczny.

Następnie stosuje różnego rodzaju techniki relaksacji okolic stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia pacjenta. Zazwyczaj jest to terapia manualna – masaż. Fizjoterapeuta stomatologiczny w swojej pracy często wykorzystuje również taśmy, które przyklejane w odpowiedni sposób i we właściwe miejsce powodują rozluźnienie mięśni i przynoszą ulgę pacjentowi. Specjaliści w dziedzinie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych stosują także specjalne kauczukowe piłeczki, którymi można wykonywać bardzo skuteczny masaż.

Warto podkreślić, że chociaż terapia w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna, to fizjoterapeuta stomatologiczny zawsze stara się również przekazać pacjentowi wiedzę na tyle, by mógł on wykonywać ćwiczenia także samodzielnie, w domu. Taki automasaż jest niezwykle ważny, szczególnie w momentach, kiedy dopadają nas sytuacje stresowe.

Stres i bruksizm – leczenie u fizjoterapeuty stomatologicznego

Stres to coraz częstszy towarzysz codziennego życia u wielu ludzi. Niestety, jego skutki mogą być odczuwalne nie tylko w ogólnym samopoczuciu, ale i zdrowiu. Konsekwencją długotrwałego lub częstego stresu może być np. bruksizm. Co to jest? Jest to parafunkcja objawiająca się zgrzytaniem zębami lub ich zaciskaniem. Powoduje uporczywe bóle głowy, szczęki, a także ścieranie się zębów. Bruksizm może wynikać z różnych przyczyn – także np. z nieleczonych wad zgryzu, nieprawidłowości czy braków zębowych. Bardzo często jednak problemy wynikają z nadmiernego napięcia mięśniowego – to właśnie dlatego wiele osób ma problem z zaciskaniem zębów w nocy lub podczas sytuacji stresowych.

Pacjenci często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że zaciskają szczęki – czują to dopiero potem, gdy doskwiera im ból lub męczy migrena. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże sobie radzić z zaburzeniami pracy stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni żucia. Terapia wykonywana w gabinecie stomatologicznym to najbardziej kompleksowy sposób na leczenie bruksizmu. Wszystko dlatego, że dociera ono do sedna problemu, a nie skupia się jedynie na chwilowym wyeliminowaniu objawów.

Ile kosztuje fizjoterapia stomatologiczna w Konstancinie Jeziornie?

Leczenie u fizjoterapeuty stomatologicznego jest coraz bardziej popularne – decyduje o tym zwiększająca się świadomość pacjentów na temat własnego zdrowia i tego, jak o nie dbać. Chociaż nie jest to procedura należąca do najtańszych, to zdecydowanie warta tego, by dać jej szansę. Konsultacja z fizjoterapeutą może dać wyczekiwaną odpowiedź na pytanie, z czego wynikają dolegliwości. Stosowane przez fizjoterapeutę techniki masażu zmniejszą ból. Specjalista pokaże też, jak można radzić sobie samodzielnie, w domu, przy użyciu prostych narzędzi (np. piłeczki kauczukowej) lub po prostu własnych dłoni.

Aktualne ceny fizjoterapii stomatologicznej w Ortho-Esthetica można znaleźć na naszej stronie internetowej: Cennik fizjoterapia Konstancin Jeziorna.

Fizjoterapeuta stomatologiczny - Piaseczno, Konstancin Jeziorna, Józefosław

dr Marcin Białobrzeski

Stomatologia zachowawcza,
protetyka, endodoncja