Leczenie kanałowe zębów Konstancin Jeziorna

Leczenie kanałowe umożliwia zachowanie zębów, których miazga została chorobowo zmieniona najczęściej z powodu głębokich ubytków próchnicowych. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, który może w przyszłości stanowić filar dla korony protetycznej lub mostu. W naszej klinice podczas leczenia kanałowego wykorzystujemy mikroskop. Umożliwia on precyzyjne dotarcie w głąb kanałów korzenia zębowego i dostrzeżenie elementów niewidocznych gołym okiem.

Leczenie kanałowe jest bardzo nielubianą przez pacjentów procedurą. Kojarzy się z bólem i długim siedzeniem w fotelu dentystycznym. Chociaż faktycznie leczenie kanałowe jest czasochłonne, to można je wykonać w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesne. Zdecydowanie więcej bólu przysparza chory ząb z zapaleniem miazgi. Wówczas ból jest pulsujący, samoistny i nasila się nocą. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach leczenie kanałowe jest niezbędne, nawet jeśli nie mamy żadnych dolegliwości bólowych.

Czym jest leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, przeprowadza się w ostateczności – gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. To popularny i często stosowany sposób leczenia, choć okryty złą sławą wśród pacjentów. Jeśli chodzi o to ostatnie – zupełnie niepotrzebnie!

Leczenie kanałowe jest czasochłonną procedurą składającą się z kilku etapów. W pierwszej kolejności wykonuje się zdjęcie RTG zęba, pantomogram lub tomografię komputerową. Taka diagnostyka umożliwia dokładną ocenę stanu zęba, a także uwidacznia ilość i kształt kanałów, co pomaga w opracowaniu planu leczenia.

Następnie endodonta usuwa zainfekowaną przez próchnicę miazgę zęba z korony oraz kanałów zębowych. Dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane kanały są wypełniane specjalnymi materiałami, które chronią wnętrze zęba przed atakiem bakterii. Ostatnim etapem jest odbudowa korony zęba, którą można zrobić na dwa sposoby. W przypadku niewielkich ubytków uzupełnia się ją materiałem kompozytowym. Gdy ubytki próchnicowe są rozległe, konieczna może być odbudowa protetyczna. W zależności od stanu chorego zęba pełne leczenie może wymagać nawet kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. Standardowe leczenie kanałowe coraz częściej wykonuje się już jednak podczas zaledwie jednej wizyty. Pozwalają na to najnowocześniejsze technologie, które wykorzystujemy również w naszym centrum Ortho-Esthetica Konstancin.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe często jest ostatnią szansą na zachowanie własnego korzenia zęba. Wykonuje się je u pacjentów z dolegliwościami i potrzebami takimi jak:

  • zapalenie miazgi lub jej martwica w wyniku zaawansowanej próchnicy lub na skutek urazu mechanicznego zęba;
  • patologiczne stany, np. zgorzele, ropnie;
  • zmiany okołowierzchołkowe;
  • leczenie zębów przed zabiegami protetycznymi.

W niektórych przypadkach, gdy wyleczony wcześniej ząb został ponownie zaatakowany przez próchnicę, należy wykonać powtórne leczenie kanałowe (tzw. reendo). Warto więc pamiętać, że nawet o martwe zęby należy dbać.

Czasami zdarza się, że dentysta nieprawidłowo wypełnił korzenie lub przeoczył dodatkowy kanał, który byłoby widać pod mikroskopem. Wówczas również ponowne leczenie kanałowe będzie konieczne. W naszej klinice zwracamy uwagę na to, by już pierwotne leczenie endodontyczne było skuteczne, a ryzyko powikłań zostało zminimalizowane. Z tego względu nasi specjaliści w czasie zabiegów używają specjalnych urządzeń powiększających, tzw. mikroskopów endodontycznych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - Konstancin Jeziorna

Endodoncja pod mikroskopem jest udoskonaloną wersją tradycyjnego leczenia kanałowego. To bardzo dokładny i precyzyjny zabieg, podczas którego dentysta widzi nasze kanały zębowe w nawet 25-krotnym powiększeniu. Wykorzystanie mikroskopu podczas zabiegu pozwala na bardzo precyzyjne oczyszczenie i wypełnienie kanałów zębów, zwłaszcza w przypadkach, w których nie byłoby to możliwe podczas klasycznego leczenia kanałowego.

Endodoncję pod mikroskopem stosuje się, gdy kanały zębowe są zakrzywione i wąskie. Mikroskop jest niezbędny, gdy do tkanek przyzębia dostało się ciało obce, np. złamane podczas ekstrakcji zęba narzędzie stomatologiczne lub kawałek kości. W przypadku, gdy doszło do poważnego urazu zęba i trzeba usunąć ukruszony (ułamany) fragment zęba, mikroskop umożliwia precyzyjne i bezpieczne leczenie.

Stosowanie mikroskopu podczas leczenia kanałowego pozwala na skrócenie czasu terapii nawet do jednej wizyty. Ponadto dzięki dużemu powiększeniu dentysta jest w stanie szybko wykryć nawet niewielkie ubytki, zmiany próchnicowe i je wyleczyć, zanim sytuacja stanie się poważna.

Jaki jest koszt leczenia kanałowego?

Cena leczenia kanałowego w dużej mierze zależy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Pełen koszt zależy oczywiście od stanu zęba, ilości kanałów, a także tego, czy leczenie będzie wykonywane tradycyjnie czy pod mikroskopem. Z całkowitym kosztorysem każdy pacjent zostaje zapoznany przed rozpoczęciem leczenia. Orientacyjne ceny poszczególnych procedur endodontycznych można znaleźć tutaj: Cennik leczenie kanałowe Konstancin Jeziorna.

Endodonci - Piaseczno, Konstancin Jeziorna, Józefosław

dr Marcin Białobrzeski

Stomatologia zachowawcza,
protetyka, endodoncja