Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia, które są prawie tak częste jak próchnica, dlatego nie można ich ignorować. Jakie objawy powinny zaniepokoić? Na pewno krwawiące dziąsła, ruchomość zębów, zapalenia dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust lub odsłonięte szyjki zębowe. W naszej klinice świadczymy pełen zakres usług periodontologicznych, m.in. przeszczepy łącznotkankowe, kiretaże, plastykę oraz podcięcie wędzidełka.
Aleja Wojska Polskiego 3/44, 05-520 Konstancin Jeziorna
info@orthoesthetica.pl
Administrator danych : Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Cele przetwarzania : kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie; marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie] ; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna
Zostaw kontakt
zadzwonimy do Ciebie
Administrator danych : Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Cele przetwarzania : kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie; marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie] ; marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna
Z artykułu dowiesz się
Czym zajmuje się periodontolog?
Periodontolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i schorzeń błon śluzowych. Czym jest przyzębie? Dla niewtajemniczonych, przyzębiem nazywamy tkanki otaczające i utrzymujące ząb w zębodole, czyli obszary takie jak:
- dziąsła,
- ozębna,
- okostna,
- kość wyrostka zębodołowego,
- cement korzeniowy.
Najczęściej do periodontologa trafiają pacjenci z paradontozą, zapaleniem przyzębia i zapaleniem dziąseł.
Jakie są zabiegi periodontologiczne?
Zabiegi periodontologiczne polegają nie tylko na leczeniu chorób przyzębia i dziąseł. Część z nich działa profilaktycznie, a nawet typowo estetycznie. Specjalista periodontolog jest w stanie np. skorygować tzw. uśmiech dziąsłowy czy wykonać innego rodzaju zabieg zmierzający do poprawy wyglądu uzębienia.
Jeśli zaś chodzi o profilaktykę, to część zabiegów związanych jest z eliminacją ryzyka gromadzenia się np. kamienia nazębnego w okolicach dziąseł i przyzębia. Zawsze warto zacząć od kompleksowej higienizacji zębów (skaling, piaskowanie). Czasami jednak potrzebny jest bardziej inwazyjny zabieg, taki jak np. kiretaż, polegający na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych. W każdym przypadku o zasadności danego zabiegu powinien zadecydować lekarz stomatolog.
W Ortho-Esthetica Konstancin Jeziorna wykonujemy m.in. procedury takie jak:
- płukanie kieszonki dziąsłowej,
- kiretaż (otwarty i zamknięty),
- usunięcie zmiany na błonie śluzowej,
- gingiwoplastyka (plastyka dziąseł),
- wydłużenie korony zęba,
- przeszczep dziąsła,
- podcięcie wędzidełka.
Jak wygląda leczenie periodontologiczne?
Leczenie periodontologiczne przebiega wieloetapowo. Możemy wyróżnić:
- fazę higienizacyjną,
- fazę niechirurgiczną,
- fazę korekcyjną,
- fazę podtrzymującą.
Po ocenie stanu jamy ustnej i postawieniu diagnozy, lekarz najpierw usuwa płytkę nazębną. W tym celu przeprowadza np. skaling naddziąsłowy. Przy okazji może poinstruować pacjenta, jak powinien dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Po zabiegach typowo higienizacyjnych lekarz przechodzi do fazy leczenia niechirurgicznego. Jej celem jest uzyskanie powierzchni zęba wolnej od bakterii i ich metabolitów. W tym momencie może przeprowadzić skaling poddziąsłowy, kiretaż lub wygładzanie korzeni (tzw. root planing) – w zależności od stanu pacjenta.
Gdy leczenie higienizacyjne i niechirurgiczne nie jest wystarczające, lekarz przechodzi do fazy korekcyjnej, która prowadzi do przywrócenia równowagi mikrobiologicznej w jamie ustnej, poprawy anatomii zębów i przyzębia. Przy zastosowaniu technik regeneracyjnych zniszczone tkanki zęba zostają odbudowane.
Ostatnim etapem leczenia jest faza podtrzymująca, której celem jest eliminacja czynników wpływających na rozwój choroby dziąseł i przyzębia. Czasami w czasie leczenia periodontologicznego stosuje się również środki farmakologiczne – np. po to, by wyeliminować stan zapalny.
Po zakończonym leczeniu pacjent powinien wdrożyć nawyki zapobiegające ponownej chorobie. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Dokładne mycie zębów dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej. Poza tym nie wolno zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, podczas których powinny być wykonane zabiegi typowo higienizacyjne (skaling, piaskowanie, fluoryzacja), podczas których zęby zostaną dokładnie oczyszczone z płytki nazębnej i kamienia nazębnego, negatywnie wpływających na stan zdrowia zębów i dziąseł.
Jaki jest koszt leczenia periodontologicznego?
Trudno precyzyjnie przewidzieć, jaki będzie koszt leczenia periodontologicznego. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju wykonanych zabiegów. W naszej klinice Ortho-Esthetica w Konstancinie Jeziornie zawsze podstawą jest konsultacja periodontologiczna. Podczas takiej wizyty lekarz wykonuje pełen wywiad z pacjentem, ocenia stan zdrowia, stawia diagnozę i opracowuje plan leczenia. Wówczas pacjent dowie się, jaka mniej więcej będzie cena całego leczenia i jak będzie przebiegał cały proces. Nasi lekarze do każdego przypadku podchodzą indywidualnie i dbają o bezpieczeństwo i zadowolenie osoby leczonej. Korzystamy ze sprzętu i produktów najwyższej jakości. Z naszym ogólnym cennikiem można się zapoznać tutaj: Cennik periodontologia Konstancin Jeziorna.
Periodontolodzy - Piaseczno, Konstancin Jeziorna, Józefosław

dr Paulina Naborczyk
Periodontologia