Protetyka stomatologiczna Konstancin Jeziorna

Protetyka jest specjalizacją stomatologii, której celem jest odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych. Bardzo uszkodzone zęby lub ich braki powinno się zastąpić uzupełnieniami protetycznymi, co poprawia jakość życia, zapobiega zmianom w jamie ustnej i dodaje pacjentowi pewności siebie. Dzięki protetyce możemy odzyskać piękny uśmiech i cieszyć się ulubionym jedzeniem.

Najogólniej mówiąc, protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu oraz odtwarzaniem prawidłowej funkcji narządu żucia. W Ortho-Esthetica naszym pacjentom przywracamy piękny uśmiech w oparciu o rozpisany przez lekarza szczegółowy plan leczenia protetycznego. Głównym celem naszej kliniki jest zapewnienie indywidualnego podejścia, dlatego każdy etap leczenia konsultujemy z pacjentem, który aktywnie uczestniczy w procesie leczenia. Oferujemy najwyższej jakości licówki, korony porcelanowe oraz mosty. Współpracujemy z doświadczonymi pracowniami protetycznymi, przez co naszym pacjentom z czystym sumieniem możemy zapewnić doskonałą jakość oraz precyzję naszych prac.

Kiedy należy się wybrać do lekarza protetyka?

Protetyk nie jest jedynie lekarzem osób starszych, które z wiekiem w naturalny sposób straciły swoje zęby. Każdy, kto ma braki w uzębieniu, bez względu na przyczynę utraty zębów, czy to w wyniku wypadku lub zaniedbania, powinien umówić się na wizytę u protetyka. Warto pamiętam, że brak nawet jednego zęba może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Pozostałe, zdrowe zęby mogą zacząć się przesuwać, stają się przeciążone i bardziej narażone na ścieranie, pękanie i kruszenie. Konsekwencją czego może być utrata kolejnych zębów. To dlatego tak ważne jest, by tematu braków zębowych nie zaniedbywać.

Współczesna stomatologia daje wiele możliwości poprawy uśmiechu. Jedną z nich są implanty, stosowane często w przypadku pojedynczych przerw w uzębieniu. Innym rozwiązaniem są różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne.

Jakie są uzupełniania protetyczne?

Uzupełnienia protetyczne mogą być stałe lub ruchome. Jak sama nazwa wskazuje, stałych nie da się wyjąć z jamy ustnej, należą do nich np. korony i mosty. Ruchome natomiast pacjent może samodzielnie wyjąć z ust. Do nich zalicza się różne rodzaje protez zębowych, które mogą być całościowe lub częściowe, w zależności od ubytków w uzębieniu.

Korony są jednym z częściej stosowanych uzupełnień protetycznych. Są bardzo estetyczne i trwałe. Wyglądem oraz kształtem do złudzenia przypominają naturalny ząb. Wykonuje się je z wielu materiałów, jednak powszechnie uważa się, że najlepsze są korony porcelanowe, ze względu na estetykę oraz przyjazność materiału dla tkanek jamy ustnej.

W przypadku dużych uszkodzeń zęba koronę wzmacnia się za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego. Koronę protetyczną można założyć, gdy korzeń zęba pacjenta jest w dobrym stanie lub gdy jest ona oparta na implancie zębowym.

W niektórych przypadkach, gdy pacjent pragnie poprawić estetykę uśmiechu, a zęby nie są bardzo zniszczone, można wykorzystać licówki. Są to cienkie nakładki na zęby, dzięki którym można m.in.:

  • nadbudować ukruszone zęby;
  • wyrównać koloryt zębów;
  • skorygować kształt zębów;
  • przysłonić diastemę.

Most protetyczny jest uzupełnieniem składającym się z kilku koron protetycznych osadzonych na zębowych filarach i połączonych ze sobą przęsłami. Ten rodzaj uzupełnienia protetycznego wykonuje się w przypadku braku przynajmniej kilku zębów. Alternatywą jest założenie mostu na implancie lub proteza częściowa.

Pacjenci często decydują się na korzystanie z protez, które mogą być całościowe lub częściowe. Najczęściej wykonuje się je z akrylu, który może być oparty na konstrukcji metalowej (tzw. protezy szkieletowe) lub nie (protezy akrylowe). Wśród zalet korzystania z protezy zębowej można wymienić takie jak:

  • stosunkowo niska cena;
  • zabezpieczenie przed zanikaniem kości;
  • możliwość dostawienia zęba do protezy;
  • funkcjonalność – pacjent może jeść wszystko, na co ma ochotę.

Koszt leczenia protetycznego w Konstancinie Jeziornie

Koszt leczenia protetycznego jest bardzo zróżnicowany. Dużo zależy od ogólnego stanu uzębienia pacjenta, liczby braków zębowych, a także materiałów, z jakich będą wykonane uzupełniania protetyczne. Z pełnym cennikiem leczenia protetycznego w Ortho Esthetica Konstancin Jeziorna można się zapoznać na tej stronie: Cennik protetyka Konstancin Jeziorna.

W naszej klinice każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i staramy się zadowolić naszych pacjentów zarówno pod względem efektów leczenia, jak i ceny. Podczas konsultacji omawiamy różne możliwe opcje leczenia, podając ich wady oraz zalety, dostosowane do stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości – także finansowych.

Protetycy - Piaseczno, Konstancin Jeziorna, Józefosław

dr Marcin Białobrzeski

Stomatologia zachowawcza,
protetyka, endodoncja

dr Anna Ziąber

Stomatologia zachowawcza,
poprawa estetyki uśmiechu, protetyka