Stomatologia dziecięca Konstancin Jeziorna

Chyba dla każdej mamy szeroki, radosny uśmiech własnego dziecka to najpiękniejszy widok na świecie. By mógł swój wyjątkowy urok zachować na długo, trzeba jednak starannie o niego dbać. Wiele zagrożeń czyha na zdrowie zębów mlecznych, ale najpowszechniejszą z nich jest próchnica dziecięca. Jak zapobiegać powstawaniu ubytków próchnicowych? Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta adaptacyjna? Wreszcie – jak kształtować poprawne nawyki związane z higieną jamy ustnej? Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na te i inne pytania dotyczące najmłodszych pacjentów. 

Dobre nawyki i właściwe przekonania nabyte w najmłodszych latach procentują przez całe życie. Dziecko, które rodzice nauczyli regularnej higieny jamy ustnej, a także przyzwyczaili do regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym, najprawdopodobniej nie tylko wejdzie w dorosłość z pięknym uśmiechem, ale także będzie dbało o ten aspekt swojego zdrowia przez całe życie. Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Sposób na zdrowy uśmiech malucha zawiera się w kilku punktach:

  • Pierwsza kontrola w gabinecie stomatologicznym tuż po wyrznięciu się pierwszych zębów.
  • Dokładne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką i pastą z fluorem minimum dwa razy dziennie.
  • Profilaktyczne wizyty u dentysty minimum co pół roku.
  • Ograniczenie cukru w diecie dziecka.

Wizyta adaptacyjna u pedodonty w Konstancinie - Jeziornej

Już u malucha, który dopiero od niedawna ma ząbki, warto sprawdzić stan uzębienia. Spotkania w placówce medycznej od najmłodszych lat oswoją dziecko z wizytami u specjalisty i sprawią, że współpraca przy leczeniu będzie bezproblemowa i pełna pozytywnej atmosfery. Już na pierwszej wizycie dentysta instruuje rodziców, jak dbać prawidłowo o higienę zębów malucha oraz na co zwrócić uwagę w jego diecie. Sprawdza także, czy zgryz prawidłowo się rozwija, a zęby są zdrowe. To ważne, ponieważ bakteriami próchnicowymi dzieci mogą zarazić się już będąc niemowlętami. Konsultacja, w trakcie której specjalista skontroluje każdy aspekt zdrowia uśmiechu, da rodzicom spokój i poczucie, że odpowiednio dbają o zęby swojego malucha.

Oprócz kontroli stomatologicznych popularną praktyką jest sięganie nieco dalej w praktyce przeciwpróchnicowej dzieci i zapobieganie jej poprzez działania takie jak lakowanie czy lakierowanie zębów. Na czym polegają takie procedury?

Higienizacja, fluoryzacja, lakowanie zębów. Pedodoncja Konstancin Jeziorna

Lakowanie to profilaktyczny zabieg, który ma na celu zabezpieczyć powierzchnię mlecznych zębów trzonowych i przedtrzonowych przed próchnicą. Zęby te, ze względu na swoją pełną szczelin i zagłębień budowę, są podatne na gromadzenie się resztek jedzenia, trudnych do dokładnego usunięcia w warunkach domowych, nawet przy codziennym szczotkowaniu. Wypełnienie bruzd lakiem eliminuje ten problem, znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy.

Jak przebiega lakowanie zębów?

Zabezpieczanie zębów przy użyciu laku to całkowicie bezpieczny, szybki i bezbolesny zabieg. Najpierw pedodonta dokładnie oczyszcza korony z osadów oraz kamienia, jeżeli taki występuje. W następnej kolejności powierzchnia bruzd jest wytrawiana, by lak dobrze połączył się ze szkliwem. Po zmyciu wytrawiacza i dokładnym osuszeniu zęba aplikuje się płynny lak, który następnie utwardzany jest światłem lampy polimeryzacyjnej.

W niektórych przypadkach zasadne może być zastosowanie lakowania poszerzonego. Zdarza się tak na przykład w sytuacji, kiedy dentysta zauważy ogniska próchnicy. Wtedy też, przed przystąpieniem do właściwego lakowania, stomatolog oczyszcza bruzdy metodą mechaniczną. Lakowanie poszerzone wykazuje większą trwałość, rzadziej więc zachodzi potrzeba uzupełniania lub wymieniania wypełnienia.

Higienizacja dla dzieci

Innym popularnym rozwiązaniem, które znacząco wpływa na zdrowie zębów stałych i mlecznych, jest higienizacja, czyli dokładne oczyszczanie uśmiechu w gabinecie stomatologicznym. Nawet dokładna, codzienna rutyna higieniczna, nie jest w stanie domyć zębów tak dokładnie, jak zrobi to doświadczony pedodonta przy użyciu specjalnych narzędzi. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu skorzystać z higienizacji jamy ustnej. Podczas krótkiej wizyty usuwana jest płytka bakteryjna, wszelkie osady czy kamień nazębny, niemożliwy do samodzielnego wyczyszczenia w domu. Podczas higienizacji zęby poddawane są piaskowaniu i polerowaniu, co nie tylko działa prozdrowotnie, ale też odświeża wygląd uśmiechu.

Fluoryzacja Konstancin Jeziorna

Kolejną dostępną w naszej klinice stomatologicznej usługą dedykowaną dzieciom jest higienizacja z fluorem. W tym wypadku proces higienizacji wzbogacony został o wzmocnienie zębów przy użyciu fluoru, który sprawia, że szkliwo staje się mocniejsze, bardziej odporne na kwasy i mniej podatne na działanie bakterii próchnicowych.

Dentysta dla najmłodszych pacjentów - cena wizyty

Jeśli szukasz stomatologa dziecięcego dla dziecka w miejscowości Konstancin-Jeziorna lub okolicach, być może zastanawiasz się, ile kosztuje taka wizyta. Cena wizyty u lekarza pedodonty w poradni stomatologicznej zależy od tego, czy jest to tylko rutynowa kontrola, czy może potrzebne są już zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej – wypełnienie kompozytowe, lakowanie czy higienizacja. Znaczenie ma także efektywność wizyty, ponieważ w sytuacji, kiedy dziecko nie współpracuje, rodzic nie ponosi pełnego kosztu wizyty. Ceny poszczególnych zabiegów kształtują się na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli chcesz poznać dokładne, aktualne kwoty, zanim zarezerwujesz termin, istnieje możliwość sprawdzenia ich w cenniku.

Stomatolodzy dziecięcy w Konstancinie-Jeziornie

dr Joanna Góra

Stomatologia dziecięca